Sinek, Bit ve Pirelerden Kendimizi Korumak İçin Yapabileceklerimiz

Sinek, Bit ve Pirelerden Kendimizi Korumak İçin Yapabileceklerimiz

Sinek, Bit ve Pirelerden Kendimizi Korumak İçin Yapabileceklerimiz

Çocuklar okula başladı ama alarm! Bit salgını mı var okulda? Veya evinizin yolunda pusu kurmuş bacaklarınıza atlamak için bekleyen minik ve can sıkıcı pireler mi var? Yaz mevsimini hemen herkes sever değil mi? Ama beraberinde getirdiği sinek sorunundan da kim rahatsız olmaz ki? Devamlı bacak sallamaktan, bacaklarınız kas mı yaptı? Ya da sinek ısırıklarından alerji mi oldu her yeriniz? Hadi bu yazımızda da sinek, bit ve pire gibi haşereleri uzak tutabilecek yöntemlerden bahsedelim biraz.

 

Get Off Vücut Spreyi

Önceliği tabii ki Get Off Vücut Sprey’ine veriyoruz. Spreyin içeriğinde; Lavanta Hidrolatı, Palmarosa Uçucu Yağı, Limon Uçucu Yağı, Niaouli Uçucu Yağı, Citronella Uçucu Yağı, Tıbbi Lavanta Uçucu Yağı bulunmakta ki hepsinin zaten sinekler gibi haşereleri uzaklaştıran bize hoş, onlara kötü gelen bir kokusu bulunmakta. Kendi Get Off’unuzu kendiniz yapmak isterseniz de yazının ilerleyen kısımlarında sizin için tarifimiz bulunacak.

 

Peace with Nature Buhurdan Karışımı

Peace With Nature Buhurdan Karışımı, özellikle ortama hoş bir koku vermek için doğal alternatiflerden birisi. Limonumsu bir kokusu var. İçeriğinde; Citronella Uçucu Yağı, Niaouli Uçucu Yağı, Lavandula Angustifolia Uçucu Yağı, Itır Yağı, Paçuli Uçucu Yağı bulunmakta. Bu içerikler sivrisineklere karşı doğal bir uzaklaştırıcı özelliği barındırıyorlar. Buhurdanımıza veya hava yayıcısına damlattığımız birkaç damla karışım yeterli olacak. Eğer oda spreyi olarak kullanmak istersek de, 100 ml suya 20 damla damlatıp püskürtmemiz yeterli olacak. Yalnız bir uyarı, içeriği 8 yaş altı çocuklar için uygun değil. Bundan dolayı kullanımından 1 saat sonra çocuklar odaya girebilirler.

 

Tıbbi Lavanta Hidrolatı

Tıbbi Lavanta Hidrolatı’nı özellikle cilt bakımında tonik olarak kullanıyoruz. İçeriğinde; Lavandula Angustifolia cinsi tıbbi lavanta uçucu yağının buhar distilasyonu sonrasında yağın altında kalan birinci maya suyu bulunmakta. Yüksek terapötik özellikleri nedeniyle aromaterapistler tarafından özellikle tercih edilen bir yapıda. Lavanta bitkisinin cildi rahatlatıcı, sakinleştirici, yatıştırıcı özellikleriyle cilt kızarıklıklarını azaltma ve serbest radikallere karşı koruma sağlar. Öncelikli amacı cilt bakımında kullanımı olsa da, kokusuyla bizi rahatsız eden haşereleri huzursuz ediyor ve bizden uzak tutuyor.

 

Kendi Get Off Spreyimizi Nasıl Hazırlarız?

Çok basit! Evimizin havasını değiştirmek için aldığımız Peace with Nature Buhurdan Karışımı ve cildimize tonik olarak kullandığımız tıbbi lavanta hidrolatı birleştiğinde, içeriğinde bulunan maddelerle zaten Get Off Vücut Sprey’ine doğrudan sahip oluyoruz. Birebir oranda ikisini ayrı bir şişeye alıp, vücudumuzu spreylediğimizde sivrisinek, bit ve pire gibi haşereleri uzak tutmayı sağlayacak. Kendi hazırladığımız spreyimizi, 1 yaşa kadar bebeklerin puset ya da yataklarına damlatabiliriz. 1-3 yaş aralığında çocuklarımızın kıyafetlerine, 3 yaştan sonraysa gönül rahatlığıyla tenlerine damlatarak ya da spreyleyerek kullanabiliriz.

 

Citronella (Limon Otu) Uçucu Yağı

Limon otu bitkisinin buhar distilasyonu yöntemiyle damıtılmasından elde edilen Citronella Uçucu Yağı, doğal bir sivrisinek savar olarak kullanılabilir. Limon otu (Citronella) bitkisinin kokusu limona benzediği için bu şekilde isim verilmiştir. Aromaterapide rahatlatıcı ve canlandırıcı etkisi sebebiyle çok kullanılır. Tek başına kullanılan bir uçucu yağ değil. Arzu edilen bir sabit yağa ya da çiçek suyuna en fazla %1 oranında seyreltip ekleyebiliriz. Mesela tıbbi lavanta hidrolatına eklediğimizde, toniğimiz hem canlandırıcı bir etkiye sahip olacak hem de sineklerin kaçacakları bir kokusu olacak. Veya sadece suyla da karıştırabiliriz. 30 ml suya, 15 damla ekleyip çalkalayıp spreylediğimizde hem rahatlatıcı etkisi olacak, hem de sinek ve bilumum haşereyi kendimizden uzak tutabiliriz.

 

Sedir Uçucu Yağı

Sedir Uçucu Yağı, Atlantik sediri cinsi sedir ağacının kabuklarının ve odunsu kısmının buhar yöntemiyle damıtılmasından elde edilir. Aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Cilt bakımında tek başına kullanılamıyor. İstediğimiz bir sabit yağa veya çiçek suyuna ekleyip kullandığımızda cildin sebum dengesini sağlayıcı, gözenek sıkılaştırıcı ve antiaging özellikleri bulunuyor. Saç bakımında da, saç dökülmelerine karşı destekleyici bir etkisi bulunuyor. Sedir uçucu yağının bir özelliği ise; kenelere karşı uzaklaştırma etkisi bulunması. Kamp yapacağımız veya doğayla baş başa vakit geçireceğimiz zaman özellikle vücudumuzun nemli olabilecek veya daha saçlı bölgelerine kullanabiliriz. Bunun için 30 ml suya, 15 damla ekleyerek, çalkalayıp, spreyleyebiliriz. Keneler, sedir ağacı kokusunu hiç sevmez ve böylece yanımızdan yürüyüp geçebilirler.

 

So Clean Ev Tekstili Spreyi

Evde bulunan akarları da çeşitli haşereler arasına alabiliriz. Ev akarlarına da doğal bir çözüm arıyorsak, hazırlayacağımız So Clean Ev Tekstili Spreyi bunu karşılayacak. Hazırlaması çok kolay! 650 ml suya (3 su bardağından biraz fazla) 50 damla damlatıp, sprey şişesine koyup çalkalayacağız. Bu karışımı, perdelerimize, koltuklarımıza, yataklarımıza, yorganlarımıza, yastıklarımıza ve hatta hızımızı alamayıp dolap kapağımızı açıp içindeki kıyafetlerimize de sıkabiliriz. Ardından uyguladığımız yeri yarım saat havalandırmak kâfi gelecek. O süre içerisinde de o alana çocuklarımız ve evcil hayvanlarımızın girişine engel olmamız gerekiyor. Ay şimdiden bir rahatlama gelmedi mi? Gözümüze gözükmüyorlar ama varlıkları yeter iç ürpertmek için.

Diyelim ki yukarıda yazılan her şeyi yaptık ama yine de bir yolunu bulup ısırdı, soktu bizi haşereler. Alerji durumumuz yok ve en yakın hastaneye gitmemizi gerektirecek bir durum yoksa eğer, kaşıntısını almak ve rahatlatmak için Tıbbi Lavanta Uçucu Yağını kullanabiliriz. Aynı şekilde Softies  (eski ismiyle Burunaçiks) de aynı işlevi görecek.

Sivrisinek için anlattığımız tüm ürünlerimizi aynı şekilde hazırlayıp, çocuklar okula giderken yaşlarına uygun olacak şekilde enselerine ya da kıyafetlerine spreylememiz onları bitlere karşı koruyacak. Ayak bileklerine ya da pantolonlarının paçalarına, ayakabılarına spreylemek de pirelere karşı koruma sağlar.

Son bir uyarımızı yapmayı da ihmal etmeyelim; ürünleri kullanmadan önceden el bileklerimizin içinde deneyip, 10 dakika içerisinde cildimiz alerjik reaksiyon göstermezse kullanmaya devam edelim.

 

Bu yazımızda türlü haşerelere zarar vermeden, kendimizden uzaklaştıracak yöntemler üzerine konuştuk. Her daim sağlıkla görüşmek üzere…

Etiketler: haşere, korunma, bit, pire
Kasım 24, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR