1

Uçucu Yağlar

Değerli bitkilerden buhar distilasyonu ile çıkarılan saf yağlar uçucu yağlar olarak da adlandırılır. Uçucu yağlar kolayca havaya karışır ve damlatıldıkları yerde yağ izi bırakmazlar. Esansiyel yağlar olarak da adlandırılan uçucu yağlar binlerce yıldır aromaterapide, ruhani ritüellerde, kozmetikte ve parfüm yapımında kullanılırlar.

Simya Evi ürünleri arasına geniş bir yer tutan uçucu yağları farklı kullanım alanları için sunuyoruz. Bu uçucu yağlar kimi zaman tek başına, kimi zaman sabit bir yağ içinde ya da uçucu yağ karışımları yapılarak çok farklı alanlarda kullanılabilir.

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağlar aromaterapide kokular aracılığıyla duyuları harekete geçirmek, enerji temizliği yapmak, zihni rahatlatmak ya da canlandırmak için kullanılabilir. Bu amaçlar için en yaygın kullanım şekilleri uçucu yağları buhurdanlar ve hava yayıcılarla yaymak, seyrelterek oda spreyi yapmak ya da uçucu yağları kullanarak fonksiyonel parfüm yapmak şeklinde sıralanabilir. Burada yağların birbiriyle uyumu, koku notalarının baskınlığı aromaterapinin uzmanlık noktalarını oluşturur.

Kozmetikte Uçucu Yağlar

Simya Evi olarak kozmetik ürünlerimizde tüm saflık testlerini geçmiş, güvenilir tedarikçilerden elde ettiğimiz uçucu yağları çeşitli formüllerimizde kullanıyoruz. Her uçucu yağın etken maddesinden en iyi şekilde yararlanarak Sürülebilir Doğa anlayışımıza uygun doğal kozmetik ürünler tasarlıyoruz.

Uçucu Yağlar ve Faydaları

Çok geniş bir kullanım alanına sahip uçucu yağlar gerek koklama gerekse cildimize sürme söz konusu olduğunda güçlü etkilere sahip yağlardır. Bu yüzden uçucu yağlardan en iyi şekilde faydalanmak için uzmanından görüş alarak kullanmak çok önemlidir. Pek çok uçucu yağ cilde tek başına sürüldüğünde tahriş edici bir etkiye sahiptir ve seyreltilerek kullanılmaları gerekir. Karanfil Uçucu Yağı, Niaouli ve Palmarosa Uçucu Yağı gibi yağlar cilt ve hava kalitesi üzerinde çok olumlu etkilerine rağmen tek başına kullanılamaz iken, Tıbbi Lavanta Yağı gibi bazı uçucu yağlar ise cilde tek başına sürülmeye uygun özellikler taşırlar. Nane Uçucu Yağı mukoza rahatlatıcı özelliği ile ön plana çıkar ama bir sabit yağ içinde belli bir oranda inceltilmesi gerekir. Bunun gibi tüm aromaterapi ayrıntıları uçucu yağlardan alacağımız sonuçları etkiler.

Güzel Kokulu Uçucu Yağlar

Uçucu yağların çoğu çok güzel koksalar da kimileri kokularıyla değil fonksiyonları ile ön plana çıkabilir. Güzel kokan uçucu yağlar içerisinde portakal, bergamut, limon gibi narenciye yağlarını kolayca sayabiliriz. Tıbbi Lavanta, Itır, Paçuli ve Ylang Ylang da kokuları ile çok sevilen ve oda kokulandırmada çok kullanılan uçucu yağlardandır. Nane Uçucu yağı da kolay koklanabilen ve yaygın olarak kullanılan bir yağdır.  

Uçucu yağların kullanımında dikkat edilmesi gereken bir nokta da çocuk ve evcil hayvanlar üzerindeki etkileridir. Her uçucu yağ küçük çocukların ve evcil hayvanların koklamasına uygun olmayabilir.

Simya Evi olarak uçucu yağlarla ilgili tüm sorularınız ve kullanım önerilerimiz ile yanınızdayız. Instagram’da #simyasalısı etiketi ile uçucu yağlarla evde yapabileceğiniz pek çok tarife de ulaşabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR